Fundacja pomocy zwierzętom  Chow-Chow  
               
   Nasze adoptusie        Chow w potrzebie        Wirtualni           Tymczasowi        Darczyńcy    Sprawozdania

 

   Strona główna      Jaki jest Chow ?
    Na pytanie -   Jaki jest chow-chow?-   w  zasadzie odpowiedź  jest jedna.
                                                                                              Taki jak jego wychowanie.
      Dobrze wychowany chow-chow to  spokojny  towarzysz o umiarkowanym temperamencie,  doskonale znający swoje prawa i obowiązki. Zazwyczaj prezentujący się w formie  ,,majestatycznie dumnej  figury  psa”  lub ,,  pięknego dywanu” położonych w najdoskonalszym punkcie obserwacyjnym  ogrodu, domu czy mieszkania.  Na spacerze dumnie kroczący obok swojego pana, nie zwracający uwagi na obszczekiwanie i zaczepki inny psów. Inteligentny i  z lekka leniwy śpioch.  Bardzo przywiązany,  z natury cichy, bardzo czujny i nieskończenie lojalny.  Tak naprawdę  chow-chow  to zupełnie normalny pies,   z charakteru podobny  do wielu innych ras.  Jednak  z wielkim poczuciem godności, elegancki w ruchy,  pies o  niepowtarzalnie  reprezentacyjnym  wyglądzie,   wierności.
  
    Przedstawiciele tej rasy to wyjątkowi obserwatorzy, intuicyjnie wyczuwający nasze intencje, nastroje oraz wymagania w stosunku do nich. Dlatego, agresywny właściciel  potrafi  zrobić agresywnego towarzysza z tego spokojnego  psa,  mimo iż agresja nie jest prawdziwą  cechą charakteru tej rasy.   Chow-chow są odważne, ale nie agresywne.  Są bardzo silne i doskonale zdają sobie z tego sprawę. Dobrze  wychowany  chow-chow  nie jest agresywny i  nie jest tchórzliwy. 
  
    Niestety jest wiele osób, które twierdzą, że chow-chow jest głupi  bo: nie aportuje ;  nie podaje łapy; nie siada na komendę.  Fakt, chow-chow   nie wykonuje oschłych komend podanych  w formie rozkazu . Ale czy to jest powód by mówić  o nim głupi?   Słowo daję, chow-chow  potrafi podać łapę. Zna i rozumie komendę siad.  Jednak najbliższa  chowkowej naturze  jest  komenda waruj ,  oznaczającą -  to co misie lubią najbardziej -  krótką drzemkę.   Chow-chow charakteryzują się  dużą samodzielnością,   co może sprawiać wrażenie nieposłuszeństwa.
   
    Pozwolę sobie przytoczyć pewne wydarzenie.  Kiedyś  syn próbował się popisać umiejętnościami jednego z naszych chow-chow. Pies  jednak  zdecydował, że nie poda łapy koledze syna.  A   po wyjściu kolegi,  natychmiast podszedł do syna i podał  łapę.  Podał łapę lewą, podał łapę prawą.  Popatrzył na  syna,  a potem poszedł na swoje miejsce.  Pokazał synowi, że łapę podać potrafi . Syn się nauczył, ze psy  nasze tolerują  jego gości,  jednak spoufalać się z nimi nie mają zamiaru. Doskonale wiedzą kogo lubimy, kogo kochamy, a kogo tylko tolerujemy. Dlatego  chow-chow,   wie komu   i kiedy  powinien dać się pogłaskać,  a  wobec kogoś aż tak uprzejmy być   nie musi.  Ogólnie chowy nie lubią się spoufalać z obcymi , bo przecież pies ma  swojego pana i ma kto psa   przytulać i głaskać. 
  
    Przywiązanie i lojalność w chow-chow jest budowana od  tzw. pierwszego  wejrzenia.  
Z wychowaniem chow-chow jest trochę tak jak z wychowaniem dziecka.  Chow-chow są niezwykle inteligentne i  pojętne.  Uczą się łatwo gdy  poświęca się im wystarczająco  dużo czasu i  jest się konsekwentnym.   Przy nauce  właściciel musi  zachować spokój.  Pochwalony lub  nagrodzony chow-chow chętnie wykonuje nasze polecenia , nawet  robi to z dużą   przyjemnością.  Podczas  nauki  trzeba pamiętać , że jest to pies o mocnym charakterze i wielkiej odporności psychicznej.  Najlepiej gdy uczy  go  sam właściciel. Nie wolno ich bić i na nie krzyczeć. Nasz pies nie powinien się nas bać, a czuć się z nami bezpieczny. 
  Zdobytą wiedzę chow-chow pamięta do końca życia, bez konieczności wiecznego tresowania .
                                                                                       
                                                                                   
Autorem tekstu i fotki jest :  www.zpobierowa.pl